Een inspirerende dag op een bijzondere plek
Het congres over maatschappelijke onrust van Binnenlands Bestuur vond plaats op een prachtige locatie, waar de groene omgeving en het zonlicht door de ramen bijdroegen aan een open en reflectieve sfeer. Onze sessie vond plaats in een charmant tuinhuisje – klein, knus en perfect voor een goed gesprek. De setting nodigde uit tot dialoog en maakte het mogelijk om echt met elkaar in gesprek te gaan over de complexe thema’s rondom asiel en inburgering.
Inhoudelijke verdieping en scherpe inzichten
De dag begon met een lezing van Hans Boutellier, die zijn visie deelde op polarisatie en de opkomst van wat hij ‘identitaire netwerken’ noemt. Hij pleitte voor het begeleiden van deze netwerken richting constructieve samenwerking, met nadruk op rechtsstaat, gemeenschapskracht en wederkerigheid. Daarna volgden Joyce Sylvester en Hanneke Felten, die ons meenamen in de historische context van maatschappelijke onrust en extremisme, en opriepen tot empathie en dialoog. Cornelis Visser (burgemeester van Katwijk), Hans van der Pas (burgemeester van Uden) en Marcelle Hendrickx (oud-wethouder van Tilburg) belichtten de gemeentelijke invalshoek. Tom Postmes sloot af met inzichten over protestbewegingen en de zichtbaarheid van onvrede, waarbij hij benadrukte dat ook stil verzet grote impact kan hebben.
Onze sessie: perspectieven verkennen en het gesprek aangaan
Samen met Jesse Satink en Jelmer Joustra verzorgde Lieke de Jong namens Nautus een interactieve sessie over asiel en inburgering.
Wat kun je als gemeente doen binnen de bestaande kaders? Waar liggen de kansen voor verbetering? En hoe houd je grip op de uitvoering?
De deelnemers werden verdeeld over vier stakeholdergroepen: COA, gemeenteambtenaren, inwoners en de winkeliersvereniging. Vanuit hun rol kregen zij de opdracht om een voorstel te doen voor de locatie van een asielopvang én voor de verdeling van woningen voor statushouders. Deze opzet zorgde voor levendige discussies, waarin verschillende belangen en perspectieven zichtbaar werden. Het doel van de sessie was niet om in een uur tot een oplossing te komen – als dat zou lukken, was het probleem waarschijnlijk al opgelost. Veel belangrijker was het om de maatschappelijke onrust te bespreken, te begrijpen en met elkaar het gesprek aan te gaan over wat er speelt en wat dat betekent voor beleid en uitvoering.
Workshopbegeleiders:
Lieke de Jong: [email protected]
Jesse Satink: [email protected]
Jelmer Joustra: [email protected]
Interview voor Binnenlands Bestuur
Meer weten over deze sessie? Dat kan. Voorafgaand aan het congres gaven Lieke en Jesse een interview over de sessie. Deze staat in de editie van 10 oktober 2025 van het blad Binnenlands Bestuur. Lees het interview hier.